• 09107661244 | 02188484081
  • info@drkarisani.ir

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر

بهترین زمان انجام پاپ اسمیر پنج روز بعد از آخرین روز قاعدگی است.در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر” پرداخته است.

این تست در بیشتر مواقع برای افرادی که دارای روابط جنسی پرخطر هستند، تجویز می‌شود. زیرا زگیل تناسلی یا HPV و سرطان دهانه رحم، در برخی از مواقع علائم قابل مشاهده‌ای ندارند.

در صورت ابتلا افراد به HPV نوع ۱۶ و ۱۸، احتمال سرطان رحم افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل از تست پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات اولیه در سلول‌های رحمی استفاده می‌شود. این تست بیشتر برای بانوانی که در سنین 21 تا 65 سال هستند، به کار می‌رود.

در صورت عدم انجام این تست و دریافت به موقع درمان‌ها، احتمال ابتلا به سرطان رحم افزایش پیدا می‌کند. البته تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم کارایی ندارد و تنها فعالیت‌های غیر طبیعی سلول‌های دهانه رحم را نشان می‌دهد.

برای اطلاع از شرایط انجام این تست و زمان دقیق آن با ما همراه باشید.

بهترین زمان انجام پاپ اسمیر
بهترین زمان انجام پاپ اسمیر

بهترین زمان انجام پاپ اسمیر چه موقع است؟

تست پاپ اسمیر از جمله تست‌هایی است که برای پیشگیری از سرطان زودهنگام دهانه رحم انجام می‌شود. اگر در مورد زمان انجام این تست اطلاع ندارید، نگران نباشید. زیرا این معاینه در هر زمانی قابل انجام است.

با این حال برای نتیجه دقیق این تست زمان‌های خاصی پیشنهاد می‌شود. متخصصان سرطان دهانه رحم بهترین زمان برای انجام این تست را حداقل پنج روز بعد از آخرین روز قاعدگی می‌دانند. انجام تست پاپ اسمیر بهتر است در زمان قاعدگی انجام نشود. زیرا امکان خطا و اشتباه در نتیجه آن وجود دارد.

آزمایش پاپ اسمیر به چه منظوری انجام می‌شود؟

این آزمایش در مواقع زیر انجام می‌شود:

تشخیص فعالیت غیر طبیعی سلولهای دهانه رحم

یکی از بزرگترین مشکلاتی که بانوان را به خود درگیر می‌کند، سرطان دهانه رحم است. تست پاپ اسمیر برای تشخیص فعالیت‌های سلولی در دهانه رحم و تغییرات آن به کار می‌رود. این تغییرات ممکن است در نهایت به سرطان رحم منجر شوند.

 آزمایش مورد نظر برای تشخیص سرطان دهانه رحم کارایی ندارد و تنها برای اطمینان از سلامت فرد انجام می‌شود. ‌

 با تعیین بهترین زمان انجام پاپ اسمیر پزشک قادر به تشخیص درست و درمان به موقع است. بدین طریق سلول‌های غیر طبیعی با انجام کولپوسکوپی برداشته می‌شوند.

بهترین زمان انجام پاپ اسمیر (1)
بهترین زمان انجام پاپ اسمیر (1)

اطلاع از ویروس پاپیلومای انسانی

یکی دیگر از مزایای این آزمایش، اطلاع از نوع ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است. این ویروس عفونی از طریق روابط جنسی پرخطر انتقال پیدا می‌کند. نوع پرخطر این ویروس احتمال سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

 از این رو پزشک زنان بهترین زمان انجام پاپ اسمیر را برای بانوان مشخص می‌کند. در واقع HPV-16  و 18، ۷۰ درصد موجب سرطان دهانه رحم می‌شود.

افراد در چه سنی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

زمان دقیق این آزمایش توسط پزشک مشخص می‌شود. با این حال خانم‌ها از سن ۲۱ تا ۶۵ سالگی قادر به انجام آن هستند. البته اگر رابطه جنسی را از سنین کمتر از ۲۱ سال شروع کرده‌اید، انجام این تست ضروری است.

در صورت داشتن رابطه جنسی با شرکای متعدد، انجام این تست هر ۶ ماه یک‌بار پیشنهاد می‌شود. در حالت عادی و طبیعی بهترین زمان انجام پاپ اسمیر هر سه سال یک‌بار است.

در صورتی که دارای سرطان دهانه رحم، عفونت HIV، ضعف سیستم ایمنی و تحت شیمی درمانی هستید، انجام زودهنگام این تست به حفظ سلامتی شما کمک بسیاری می‌کند.

بهترین زمان انجام پاپ اسمیر (2)
بهترین زمان انجام پاپ اسمیر (2)

 تست پاپ اسمیر برای تشخیص انواع عفونت‌های HPV و تشخیص عملکرد سلول‌های دهانه رحم به کار می‌رود. بهترین زمان انجام پاپ اسمیر پنج روز بعد از آخرین روز قاعدگی است. این تست بیشتر در سنین ۲۱ تا ۶۵ سال انجام می‌شود.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: امیرابادشمالی، روبروی مرکز قلب شریعتی، ابتدای کوچه شکراله پلاک 134 ساختمان پزشکان سبز، طبقه 4 واحد 9

تلفن های مطب: 0910766124402188631707 مسیریابی:Waze گوگل مپ:

از خانم دکتر سوال دارید؟