• 09107661244 | 02188631707
 • info@drkarisani.ir

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی؟ هر آن‌چیزی که باید شما بدانید

بخال تناسلی یک عفونت مقاربتی است. این عفونت در واقع باعث ایجاد زخم ‌های تبخالی می‌ شود. این تبخال ها به شکل تاول ‌های دردناکی هستند که می‌توانند باز شوند و مایع ترشح کنند.

در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “تبخال تناسلی” پرداخته است.

تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی است. این عفونت در واقع باعث ایجاد زخم ‌های تبخالی می‌ شود. این تبخال ها به شکل تاول ‌های دردناکی هستند که می‌توانند باز شوند و مایع ترشح کنند.

علل ایجاد تبخال تناسلی و علائم آن

در واقع باید گفت که دو نوع ویروس هرپس – سیمپلکس هستند که باعث ایجاد تبخال تناسلی می شوند و به حالت زیر دسته بندی می شوند:

HSV-1  : این نوع معمولاً باعث ایجاد تبخال می شود، اما می تواند باعث ایجاد تبخال تناسلی نیز شود.

HSV-2  این نوع معمولاً باعث تبخال تناسلی می شود، اما می تواند باعث تبخال نیز شود.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که در سال 2016، حدود 3.7 میلیارد نفر زیر 50 سال به HSV-1 مبتلا شده اند. در همان سال، حدود 491 میلیون نفر در رده سنی 15 تا 49 سال به عفونت HSV-2 مبتلا بودند.

این ویروس ها از طریق خراشیدگی پوست یا غشاهای مخاطی وارد بدن می شوند. غشاهای مخاطی لایه های نازکی از بافت هستند که ورودی های بدن را می پوشانند و اغلب آنها را می توان در بینی، دهان و اندام تناسلی یافت. هنگامی که ویروس ها در داخل بدن قرار می گیرند، خود را در سلول ها ترکیب می کنند و به راحتی تکثیر شده یا با محیط خود سازگار می‌ شوند، که در واقع همین امر درمان آنها را دشوار می ‌کند.

تبخال تناسلی

ویروس تبخال تناسلی و تبخال را می توان در مایعات بدن از جمله موارد زیر یافت:

 • بزاق
 • منی
 • ترشحات واژن

علائم تبخال تناسلی

ظهور تاول ها به عنوان یک شیوع از این بیماری شناخته می شود. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری CDC، به طور متوسط، اولین شیوع بیماری 4 روز پس از ابتلا به ویروس در بدن ظاهر می شود. با این حال، ممکن است کمتر از 2 روز یا تا 12 روز یا بیشتر نیز در برخی افراد ظاهر شود.

علائم عمومی برای کسانی که به این ویروس مبتلا می شوند شامل ظهور تاول در موارد زیر می باشد:

 • اطراف آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • باسن ، نزدیک یا اطراف مقعد
 • واژن

علائم عمومی این بیماری نیز شامل موارد زیر خواهد بود:

تاول ها ممکن است در دهان و روی لب ها، صورت و هر جای دیگری که با نواحی عفونت تماس داشته باشد ظاهر شود.

ناحیه ای که به این بیماری مبتلا شده است، اغلب قبل از ظاهر شدن تاول ها شروع به خارش یا گزگز می کند.

تاول ها ممکن است زخمی شوند و از آنها مایع ترشح شود.

ممکن است در عرض یک هفته پس از شیوع، پوسته ای روی زخم ها ظاهر شود.

غدد لنفاوی ممکن است متورم شوند. (غدد لنفاوی با عفونت و التهاب در بدن مبارزه می کنند.)

عفونت ویروسی ممکن است باعث سردرد، بدن درد و تب شود.

علائم عمومی برای نوزادی که با تبخال متولد می شود (انقباض HSV از طریق زایمان واژینال) ممکن است شامل زخم در صورت، بدن و اندام تناسلی باشد.

نوزادانی که با تبخال تناسلی متولد می شوند، می توانند عوارض بسیار شدیدی داشته باشند و یا موارد زیر را تجربه کنند:

 • کوری
 • ضایعات مغزی
 • مرگ

بنابراین بسیار مهم است که در صورت وجود تشخیص تبخال تناسلی یا ابتلا به HSV در دوران بارداری افراد این موضوع را به پزشک اطلاع دهند. آنها اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از انتقال ویروس به جنین در حین زایمان انجام خواهند داد. اگر تاول های تبخال در امتداد کانال زایمان وجود داشته باشد، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است به جای زایمان طبیعی واژینال، نوزاد را از طریق سزارین به دنیا آورند.

تبخال تناسلی

ابتلا به تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

واقعیت این است که ابتلا به تبخال تناسلی بسیار شایع است. اگرچه تبخال تناسلی معمولاً توسط ویروس HSV-2 ایجاد می شود، اما عفونت آن می تواند توسط ویروس HSV-1 نیز ایجاد شود.

زمان مراجعه به پزشک

اگر هیچ علامتی از تبخال تناسلی در فرد وجود نداشته باشد، منبع معتبر CDCT انجام آزمایش برای تبخال را توصیه نمی کند.

با این حال، اگر علائم تبخال تناسلی در فرد وجود دارد، مهم است که حتماً به پزشک مراجعه نماید. علاوه بر این، اگر احتمال قرار گرفتن فرد در معرض HSV وجود دارد، یا اگر تمایل به انجام یک معاینه و آزمایش کامل STI وجود دارد، توصیه می‌شود قرار ملاقات با پزشک بصورت حضوری باشد. اما اگر قرار ملاقات حضوری امکان پذیر نیست، یک کیت تست در خانه گزینه مناسب دیگری است که می شود از آن استفاده کرد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که آزمایش حضوری توسط پزشک دقیق‌تر خواهد بود.

درمان تبخال تناسلی

در بحث درمان تبخال تناسلی باید گفت که درمان می تواند شیوع را کاهش دهد، اما نمی تواند ویروس هرپس سیمپلکس را درمان کند. در حال حاضر از روش های زیر برای درمان این بیماری استفاده می شود:

درمان از طریق داروها

داروهای ضد ویروسی ممکن است به تسریع زمان بهبود زخم ها و کاهش درد کمک کنند. برای کمک به کاهش علائم بهتر است داروها در اولین علائم شیوع بیماری (گزگز، خارش و سایر علائم) مصرف شوند. همچنین اگر همه‌گیری ‌هایی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است داروهایی را نیز تجویز کند تا احتمال بروز بیماری در آینده کاهش یابد.

درمان از طریق مراقبت در منزل

استفاده از پاک کننده های ملایم هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن در آب گرم و خشک نگه داشتن محل آسیب دیده و پوشیدن لباس های نخی گشاد می تواند موثر واقع شود.

روش های انتقال تبخال تناسلی

HSV از طریق تماس جنسی منتقل می شود که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • رابطه جنسی واژینال
 • رابطه جنسی مقعدی
 • هر فعالیت دیگری که شامل تماس بین دستگاه های تناسلی باشد

امکان ابتلا به عفونت HSV از طریق رابطه جنسی دهانی نیز وجود دارد. تبخال دهان می تواند به نواحی تناسلی و مقعدی سرایت کند و بالعکس. اگرچه HSV به طور معمول از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود، اما ویروس را می توان در مایع منی، بزاق و ترشحات واژن نیز یافت.

عوامل خطر ابتلا به تبخال تناسلی

خطر ابتلا به HSV در شرایط خاصی افزایش می یابد که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داشتن رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی با فردی که تبخال تناسلی دارد
 • عدم استفاده از کاندوم یا سایر روش های مانع در هنگام رابطه جنسی
 • کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا همان سیستم ایمنی ضعیف به دلیل STI یا بیماری دیگر

پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی

اگر فردی از نظر جنسی فعال باشد، می تواند خطر ابتلا به HSV را با رعایت موارد زیر کاهش دهد:

 • استفاده از روش‌های بازدارنده مانند کاندوم در هر بار رابطه جنسی.
 • خودداری از رابطه جنسی با فردی که علائم تبخال را نشان می دهد. البته با این حال، مهم است که بدانید HSV حتی زمانی که علائم وجود ندارد، می تواند به فرد دیگری منتقل شود.
 • صحبت کردن واضح و شفاف با شرکای جنسی در مورد وضعیت STI آنها.
تبخال تناسلی

بعد از مثبت شدن تست تبخال تناسلی چه باید کرد؟

اگر تست تبخال تناسلی فردی مثبت شد، توصیه می شود حتماً با پزشک صحبت کند. اگرچه هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، اما می توان آن را از طریق داروهای ضد ویروسی درمان کرد. داروهای ضد ویروسی می توانند به کاهش شدت شیوع های مکرر در هر دو مورد تبخال و زگیل تناسلی کمک کنند. شیوع مکرر و شدید عودکننده ممکن است نشانه ای از نقص سیستم ایمنی باشد. اگر همه‌گیری ‌ها اغلب رخ می ‌دهند، پزشک می تواند بررسی کند که آیا یک مشکل اساسی بر سیستم ایمنی فرد تأثیر می‌گذارد یا خیر.

در صورت وجود تشخیص تبخال تناسلی، داشتن رابطه جنسی مشکلی ندارد، اما در صورت شیوع تبخال، بهتر است از رابطه جنسی خودداری شود. همچنین برای کاهش شانس انتقال HSV به شریک جنسی، باید از روش‌های بازدارنده مانند کاندوم و …، در تمام فعالیت ‌های جنسی استفاده شود.

اگر تبخال تناسلی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

تبخال تناسلی همیشه نیاز به درمان ندارد. با این حال، زگیل تناسلی می تواند دردناک باشد. درمان های ضد ویروسی می توانند علائم و شدت شیوع را کاهش دهند. در موارد نادر، تبخال می تواند عوارضی ایجاد کند. اما با این حال، به طور کلی، با گذشت زمان بدتر نمی شود.

بارداری و تبخال تناسلی

زمانی که فرد به هر نوع بیماری مقاربتی مبتلا باشد، طبیعی است که نگران سلامت کودک خود باشد. در صورت شیوع فعال در حین زایمان واژینال، HSV می تواند به کودک نیز منتقل شود. بنابراین مهم است که فرد به محض اطلاع از بارداری به پزشک خود بگوید که مبتلا به تبخال تناسلی است.

در پایان

تبخال تناسلی نوعی بیماری و ویروس مقاربتی است که در صورت برقراری رابطه با افراد آلوده به افراد سالم منتقل می شود. این بیماری درمان مشخصی ندارد و فقط می توان با مصرف دارو و رعایت برخی نکات از اشاعه آن پیشگیری کرد و عوارض آن را کنترل نمود. افراد باردار نیز حتماً باید در مورد ابتلای خود به این بیماری با پزشک خود صحبت کنند. پزشکان می توانند درمان های ایمن برای بارداری را برای اطمینان از زایمان سالم تجویز کنند. آنها همچنین ممکن است تصمیم بگیرند که کودک را از طریق سزارین به دنیا آورند تا آسیبی به او نرسد.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: امیرابادشمالی، روبروی مرکز قلب شریعتی، ابتدای کوچه شکراله پلاک 134 ساختمان پزشکان سبز، طبقه 4 واحد 9

تلفن های مطب: 0910766124402188631707 مسیریابی:Waze گوگل مپ:

از خانم دکتر سوال دارید؟