• 09107661244 | 02188631707
 • info@drkarisani.ir

واکسن HPV

واکسن HPV

واکسن HPV

واکسن HPV؟ هر آن‌چیزی که باید شما بدانید

تبخال تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. تماس جنسی اولین راه انتشار این ویروس است. پس از عفونت اولیه، ویروس در بدن نهفته است و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود. متاسفانه این بیماری درمان مشخصی ندارد اما می توان با تزریق واکسن در سن مناسب از ابتلا به آن جلوگیری به عمل آورد.

در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “واکسن HPV” پرداخته است.

تبخال تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. تماس جنسی اولین راه انتشار این ویروس است. پس از عفونت اولیه، ویروس در بدن نهفته است و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود. متاسفانه این بیماری درمان مشخصی ندارد اما می توان با تزریق واکسن در سن مناسب از ابتلا به آن جلوگیری به عمل آورد.

Aaaaa

چه کسانی باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

بطور کلی تزریق واکسیناسیون HPV در سنین 11-12 سال توصیه می شود. واکسن HPV را می توان از سن 9 سالگی شروع کرد. با توجه به شیوع بالای این ویروس باید گفت که همه نوجوانان پیش از نوجوانی به واکسیناسیون HPV نیاز دارند و در واقع به این طریق می توانند از عفونت های HPV که می تواند باعث به وجود آمدن سرطان های مربوط به خود در آینده شود، از خود محافظت نمایند. نوجوانان و بزرگسالان جوان تا سن 26 سال نیز که سری واکسن HPV را شروع یا به پایان نرسانده اند نیز به واکسیناسیون HPV نیاز دارند.

CDC توصیه می کند که کودکان 11 تا 12 ساله دو دوز واکسن HPV را با فاصله 6 تا 12 ماه دریافت کنند. اولین دوز به طور معمول در سنین 11-12 سالگی توصیه می شود اما واکسیناسیون را می توان از سن 9 سالگی شروع کرد. همچنین باید گفت که اگر اولین دوز قبل از تولد 15 سالگی داده شده باشد، تنها دو دوز لازم است. نوجوانان و بزرگسالان جوانی که واکسیناسیون را دیرتر شروع می کنند، در سنین 15 تا 26 سالگی، به سه دوز واکسن HPV نیاز خواهند داشت همچنین کودکان 9 تا 14 ساله که دو دوز واکسن HPV را با فاصله کمتر از 5 ماه دریافت کرده اند نیز به نوبت سوم نیاز دارند. افراد 9 تا 26 ساله که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز به سه دوز تزریق واکسن نیاز خواهند داشت.

باید به خاطر داشت که واکسیناسیون برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی شود. البته برخی از بزرگسالان 27 تا 45 ساله که قبلاً واکسینه نشده اند، ممکن است پس از صحبت با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عفونت های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون برای آنها، تصمیم به دریافت واکسن HPV بگیرند اما باید گفت که واکسیناسیون HPV در این محدوده سنی سود کمتری دارد، زیرا افراد بیشتری در این محدوده سنی قبلاً در معرض HPV قرار گرفته اند.

Bbb 1

چه کسانی نباید واکسن HPV را دریافت کنند؟

افرادی که قصد واکسیناسیون را دارند باید در مورد هر گونه آلرژی شدید احتمالی به پزشک اطلاع دهند. برخی از افراد نباید برخی از واکسن های HPV را دریافت کنند که از جمله آنها می توان به افراد زیر اشاره نمود:

 • کسانی که تا به حال یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی به هر یک از مواد تشکیل دهنده واکسن HPV یا دوز قبلی واکسن HPV داشته اند.
 • کسانی که به مخمرها حساسیت دارند.
 • کسانی که باردار هستند.
 • تزریق واکسن های HPV برای کودکانی که بیماری خفیف دارند، مانند آنهایی که تب خفیف کمتر از 101 درجه، سرماخوردگی، آبریزش بینی یا سرفه دارند، بی خطر است. افراد مبتلا به بیماری متوسط ​​یا شدید باید تا بهبودی صبر کنند.

انواع  واکسن های HPV

انواع مختلف واکسن های HPV را می توان به سه واکسن زیر دسته بندی کرد:

واکسن 9 ظرفیتی (Gardasil 9)

 واکسن چهار ظرفیتی (Gardasil4)

 واکسن دو ظرفیتی(Cervarix2) 

این واکسن ها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده مجوز گرفته اند. هر سه واکسن های HPV در برابر انواع ویروس های نوع 16 و 18 که باعث بیشتر سرطان‌های HPV می‌شوند، محافظت می‌کنند. از اواخر سال 2016، تنها Gardasil-9 (9vHPV) در ایالات متحده توزیع شده است. این واکسن در برابر 9 نوع ویروس، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52، و محافظت می کند.

تاثیر واکسن های HPV و عوارض آن

باید گفت که واکسیناسیون HPV در صورتی که در سن مناسب تزریق شوند بسیار خوب عمل می کند. واکسن HPV این پتانسیل را دارد که از بیش از 90 درصد سرطان های منتسب به HPV جلوگیری کند. از آنجایی که واکسیناسیون HPV برای اولین بار در سال 2006 توصیه شد، عفونت با انواع HPV که باعث اکثر سرطان های HPV و زگیل تناسلی می شوند، 88 درصد در بین دختران نوجوان و 81 درصد در میان زنان جوان کاهش یافته است. قابل ذکر است که تعداد کمتری از نوجوانان و جوانان به زگیل تناسلی مبتلا می شوند. همچنین باید گفت که واکسیناسیون HPV همچنین تعداد موارد پیش سرطانی دهانه رحم را در زنان جوان کاهش داده است.

محافظت ارائه شده توسط واکسن های HPV مدت زمان زیادی طول می کشد. افرادی که واکسن های HPV دریافت کردند حداقل به مدت 12 سال تحت نظر قرار گرفتند و محافظت از آنها در برابر HPV بالا باقی مانده است و هیچ شواهدی مبنی بر کاهش در طول زمان وجود ندارد.

عوارض جانبی احتمالی چیست؟

واکسن ها نیز مانند هر دارویی می توانند عوارض جانبی داشته باشند. بسیاری از افرادی که واکسن HPV دریافت می کنند، هیچ عارضه جانبی ندارند. برخی افراد گزارش می دهند که عوارض جانبی بسیار خفیفی مانند درد بازوی ناشی از تزریق خواهند داشت.

اما شایع ترین عوارض جانبی واکسن HPV که معمولاً خفیف هستند و شامل موارد زیر خواهند بود:

 • درد، قرمزی یا تورم در بازوی محل تزریق واکسن
 • تب
 • سرگیجه یا غش (غش بعد از هر واکسن، از جمله واکسن HPV، در بین نوجوانان شایع تر از سایرین است)
 • سردرد یا احساس خستگی
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی یا مفصلی

برای جلوگیری از غش و صدمات ناشی از غش، نوجوانان باید در هنگام واکسیناسیون و به مدت 15 دقیقه پس از تزریق واکسن در جای خود بنشینند یا دراز بکشند.

ممکن است در برخی افراد به ندرت، واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکتیک) نیز پس از واکسیناسیون رخ دهد. افراد مبتلا به آلرژی شدید به هر یک از اجزای واکسن نباید آن واکسن را دریافت کنند.

Ccc 1

در پایان

تبخال تناسلی احتمالاً ترسناک ترین و کم درک ترین عفونت مقاربتی است که در حال حاضر هیچ درمان مشخصی برای آن وجود ندارد، بنابراین افراد آلوده به تبخال برای همیشه آن را دارند. اگرچه این ویروس به ندرت برای اکثر افراد مبتلا به آن تهدید کننده زندگی است، اما برای زنان باردار بسیار خطرناک است. بنابراین در این مورد شاید پیشگیری از ابتلا بتواند بهترین گزینه باشد. افراد می توانند در سنین مناسب اقدام به تزریق واکسن HPV نمایند و از عواقب و ابتلا به این ویروس تا حد زیادی در امان بمانند.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: امیرابادشمالی، روبروی مرکز قلب شریعتی، ابتدای کوچه شکراله پلاک 134 ساختمان پزشکان سبز، طبقه 4 واحد 9

تلفن های مطب: 0910766124402188631707 مسیریابی:Waze گوگل مپ:

از خانم دکتر سوال دارید؟