• 09107661244 | 02188484081
  • info@drkarisani.ir

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی چیست؟ هر آن‌چیزی که باید شما بدانید

قاعدگی یا پریود، خونریزی طبیعی واژینال است که به عنوان بخشی از چرخه ماهانه زنان رخ می دهد. هر ماه بدن یک زن برای بارداری آماده می شود اما اگر حاملگی اتفاق نیفتد، رحم پوشش داخلی خود را می ریزد. خون قاعدگی بخشی از خون و بخشی از بافت داخل رحم است که از طریق واژن از بدن خارج می شود.

در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “کاپ قاعدگی چیست؟” پرداخته است.

پریودها معمولاً بین سنین 11 تا 14 سالگی شروع می شوند و تا سن یائسگی، در حدود 51 سالگی ادامه می یابند. دوره ها در اغلب افراد معمولاً بین 3 تا 5 روز طول می کشند و اکثر افراد شرایط مختلفی از جمله درد گرفتگی شکم یا لگن، درد پایین کمر، نفخ و درد سینه، هوس های غذایی، نوسانات خلقی و تحریک پذیری، سردرد و خستگی و غیره را در این دوران تجربه خواهند کرد.

در حال حاضر روش های مختلفی برای کنترل خونریزی در دوران قاعدگی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از کاپ قاعدگی است. ما در این مقاله سعی داریم به معرفی کاپ قاعدگی بپردازیم و آن را بررسی نمائیم.

کاپ قاعدگی مزایا و معایب
کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی و نحوه استفاده از آن

کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی زنانه و قابل استفاده مجدد است. این کاپ در واقع یک کاپ قیفی شکل، کوچک و منعطف است که از لاستیک یا سیلیکون ساخته شده است که برای گرفتن و جمع آوری مایع قاعدگی در واژن زنان قرار می گیرد.

افراد بسته به جریان خونریزی خود می توانند تا 12 ساعت از کاپ های قاعدگی استفاده کنند. ممکن است افراد وقتی برای اولین بار از استفاده می کنند، احساس ناراحتی کرده یا حتی پشیمان شوند اما چرب کردن کاپ می تواند به آسان کردن روند گذاشتن آن کمک کند قرار دادن کاپ خیس بسیار راحت تر است.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

افراد علاقه مند به استفاده از کاپ قاعدگی اگرچه می توانند هر یک از مارک ها و سایزهای مختلف کاپ قاعدگی را به صورت آنلاین یا در اکثر فروشگاه ها خریداری کنند اما برای دانستن سایز دقیق خود، بهتر است که ابتدا با متخصص زنان خود صحبت کند. اکثر برندهای کاپ قاعدگی، نسخه های کوچک و بزرگ را می فروشند.

معمولاً برای زنان زیر 30 سال که زایمان طبیعی نداشته اند، کاپ های قاعدگی کوچکتر توصیه می شود. سایزهای بزرگتر اغلب برای زنانی که بالای 30 سال سن دارند، زایمان طبیعی داشته اند یا پریود سنگین تری دارند، توصیه می شود.

قرار دادن کاپ قاعدگی

برای بسیاری از افراد که از تامپون استفاده می کنند، استفاده از کاپ قاعدگی نیز می تواند ساده باشد. اما استفاده از کاپ قاعدگی کار آسانی است و اغلب افراد با طی کردن مراحل زیر می توانند به سادگی آن را داخل وازن خود قرار دهند:

1-شستن کامل دست ها

2-سپس باید مقداری آب یا روغن پایه آب را روی لبه کاپ مالید

3-حال باید کاپ قاعدگی را محکم از وسط تا نمود و آن را در یک دست طوری که لبه آن رو به بالا باشد، نگه داشت

4-سپس باید کاپ را، طوری که لبه آن بالا باشد وارد واژن نمود؛ در واقع مانند یک تامپون بدون اپلیکاتور

5-کاپ باید چند اینچ زیر دهانه رحم قرار گیرد

هنگامی که کاپ در واژن قرار گرفت، باید آن را چرخاند تا فنر باز شود و یک مهر و موم هوابند ایجاد کند که عمل نشت را متوقف کند.

اگر کاپ قاعدگی را به درستی وارد شده باشد، نباید و نباید احساس شود. همچنین فرد باید بتواند حرکت کند، بپرد، بنشیند، بایستد و سایر فعالیت های روزمره را بدون افتادن کاپ انجام دهد.

کاپ قاعدگی مزایا و معایب
کاپ قاعدگی چیست؟

چه زمانی باید کاپ قاعدگی را بیرون آورد؟

بسته به اینکه جریان شدید خونریزی وجود داشته باشد یا نه، می توان 6 تا 12 ساعت از کاپ قاعدگی استفاده نمود. این بدان معناست که می توان از یک کاپ قاعدگی برای محافظت در طول شب نیز استفاده کرد.

باید بخاطر داشت که همیشه باید کاپ قاعدگی را پس از گذشت حداکثر 12 ساعت بیرون آورد و اگر قبل از این زمان نیز پر شد، برای جلوگیری از نشتی باید آن را زودتر از موعد تخلیه نمود.

بیرون آوردن کاپ قاعدگی

برای بیرون آوردن کاپ قاعدگی، کافی است مراحل زیر انجام شود:

1-شستن کامل دست ها

2-انگشت اشاره و شست را داخل واژن قرار داده و ساقه کاپ به آرامی کشیده شود تا به پایه برسد

3-پایه را فشار داده تا مهر و موم آزاد شود

4-به سمت پایین کشیده شود تا کاپ خارج شود

5-پس از بیرون آمدن، باید کاپ را در سینک یا توالت خالی نمود.

مراقبت های پس از استفاده از کاپ قاعدگی

از آنجایی که واژن زنان بخشی بسیار حساس و البته بسیار مهم از بدن آنها است و دارای محیطی مستعد برای ابتلا به انواع بیماری ها نیز می باشد؛ بنابراین بهتر است برای اطمینان بیشتر از ابتلا به هرگونه آلودگی موارد زیر پس از هر بار استفاده از کاپ انجام شود:

1-کاپ های قاعدگی قابل استفاده مجدد باید قبل از قرار دادن مجدد در واژن شسته و تمیز شوند.

2-کاپ های قاعدگی قابل استفاده مجدد بادوام هستند و با مراقبت مناسب می توانند از 6 ماه تا 10 سال دوام بیاورند.

3-کاپ های یکبار مصرف حتماً باید پس از استفاده دور انداخته شوند.

کاپ قاعدگی مزایا و معایب
کاپ قاعدگی چیست؟

در پایان

بهتر است افراد ابتدا با در نظر گرفتن موارد مختلفی مثل اینکه آیا استفاده از کاپ برای فرد هزینه کمتری خواهد داشت؟ آیا استفاده از آن راحت تر است؟ آیا می خواهد در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشته باشد؟ و سوالاتی از این قبیل یک ارزیابی در مورد انتخاب خود انجام دهد و در نهایت اگر پاسخ شخص به این سوالات مثبت بود، پس کاپ می تواند برای او مناسب باشد.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: امیرابادشمالی، روبروی مرکز قلب شریعتی، ابتدای کوچه شکراله پلاک 134 ساختمان پزشکان سبز، طبقه 4 واحد 9

تلفن های مطب: 0910766124402188631707 مسیریابی:Waze گوگل مپ:

از خانم دکتر سوال دارید؟